V rámci plošného zatvorenia škôl a posunutia našich sústredení sme sa rozhodli vytvoriť náhradný program - Online Škola Programovania. Chceli by sme ti ponúknuť spôsob, ako sa cez toto obdobie nenudiť, a ešte sa aj pritom naučiť programovať, prípadne sa zlepšiť.
Online Škola Programovania je určená pre základoškolákov a stredoškolákov, pre ktorých máme nachystaných viacero kategórií. Každý si preto môže prísť na svoje, či už s programovaním úplne začínaš alebo si ostrieľaný programátor.
Po absolvovaní budeš vedieť naprogramovať svoju vlastnú hru, prinútiť počítač nakresliť niečo zaujímavé, naučíš sa, čo to je algoritmicky myslieť (a ako sa to robí) a hlavne sa zabavíš.
Ak sa chceš zapojiť, neváhaj a poď na Discord(odkaz). Nejde ti pripojiť sa? Nižšie v sekcii FAQ nájdeš detailnejší návod a popis toho, čo Discord je.
Čo mám robiť?
Môžeš sa zapojiť aj s úplne základnými znalosťami. Ak však programovať vôbec nevieš, odporúčame ti pozrieť si prvú kategóriu pre začiatočníkov.
Začiatočníci
Ešte si nikdy neprogramoval/la alebo si chceš oprášiť svoje vedomosti z programovania? Máme pre teba pripravenú úroveň začiatočníci.
- Pripoj sa na Discord. Ak ti nejde sa pripojiť, nižšie v sekcii FAQ nájdeš detailnejší návod.
- Ak si úspešne pripojený/á, choď na ksp.sk/osp20/urovne/zaciatocnici, kde sa dozvieš všetky ďalšie informácie.
Pokročilí
Už vieš programovať a chceš sa zdokonaliť? Máme pre teba pripravenú úroveň pokročilí.
- Pripoj sa na Discord. Ak ti nejde sa pripojiť, nižšie v sekcii FAQ nájdeš detailnejší návod.
- Keďže každý deň sa bude robiť niečo iné, aktuálne inštrukcie nájdeš na stránke pre pokročilých: ksp.sk/osp20/urovne/pokrocili/
Makači
Kolujú v tvojej krvi jednotky a nuly? Ak už zvládaš veci ako binárne vyhľadávanie, halda, BFS, alebo Dijkstra ľavou zadnou, máme pre teba pripravenú úroveň makačov. Táto úroveň je ale len pre poriadnych makačov!
- Pripoj sa na Discord. Ak ti nejde sa pripojiť, nižšie v sekcii FAQ nájdeš detailnejší návod.
- Všetky ďalšie potrebné informácie sa dozvieš na podstránke pre makačov.
Víkendové súťaže
Cez víkend prebieha súťaž pre všetkých, čiže si nemusíš vyberať úroveň :)
Aktuálna súťaž
Počas celého víkendu môžete riešiť zaujímavé, matematicky-orientované príklady na stránke Project Euler. Po rýchlej registrácii nájdete všetky úlohy v časti “Archives”. Tam môžete riešiť ľubovoľný problém, pričom obtiažnosť úloh sa stupňuje. Pri probléme si môžete overiť, či je váš výsledok správny. Je vysoko odporúčané si pri problémoch pomáhať programovaním :)
Aby ste si mohli zmerať sily s ľuďmi z OŠP, vymysleli sme unikátny systém odovzdávania pomocou nášho extrémne vyspelého
Bota Boba, ktorého nájdete na našom Discorde. Keď zvládnete nejakú úlohu, musíte Bobovi napísať (priamo jemu, do súkromnej
správy) o vašom úspechu. Stačí, keď mu napíšete kúzelné slovko “submit” a zaňho pripojíte číslo úlohy a jej výsledok
(príklad: Napíšem Bobovi správu submit 10 1354
. To by znamenalo, že som vyriešil 10. úlohu a jej výsledok je 1354.
Výsledok mu musíte povedať preto, lebo Bob je veľmi podozrievavý a tak si potrebuje overiť, že ste tú úlohu naozaj vyriešili.)
Minulé súťaže
Súťaže z minulých víkendov nájdeš na stránke people.ksp.sk/~acm/problems.php?adate pod názvami:
- OŠP súťaž zo Zenitu (28. March 2020):
- Súťaž pre OŠP (21. March 2020):
Program na týžden 30.3. - 5.4.
Podrobnejšie informácie ku jednotlivým dňom nájdeš v linkoch pod tabuľkou.
- Pondelok - vzoráky k úlohám zo Zenit contestu
- Utorok - stránka s podrobnosťami ku grafickému workshopu
- Víkend - Detaily o Project Euler súťaži sa môžeš dočítať v sekcii "Víkendové súťaže".
Workshopy
Okrem hlavného programu pre jednotlivé úrovne pripravujeme aj pútavé workshopy.
Game development
Prvý workshop si pripravil Mišo Štrba, je o tvorení hier pre tých, ktorí ešte nikdy hry netvorili :) Nájdeš ho tu: Workshop o tvorení hier
Hry vytvorené vedúcimi a ostatnými účastníkmi si môžeš zahrať pomocou programu Para™. Môžeme tam pridať aj tvoju hru! Stačí nám ju poslať na Discorde do #game-development kanálu.
FAQ
Čo je discord? Ako sa pripojím?
Hlavné dianie prebieha na Discorde - Discord je aplikácia na online komunikáciu (chat a volania). Budú tam prítomní vedúci a ostatní účastníci. Keď sa pripojíš, môžeš s nimi komunikovať, pýtať sa na problémy, s ktorými sa stretneš počas riešenia úloh a sledovať ďalšie dianie. Pripojiť sa môžeš na Discordovom kanáli Online Školy - stránka sa ťa spýta na tvoje užívateľské meno, mail a heslo, a po krátkej registrácii už s nami môžeš komunikovať.
Prečo Discord?
Okrem samotného riešenia úloh sa na Discorde rozprávame aj o iných veciach, napríklad záujmy, pridávame tam memes, môžeš vidieť čo robia ostatní a rozprávať sa s inými v tvojom veku a s podobnými záujmami. Tiež si tam občas pokecáme na špeciálnych voice kanáloch - je to aspoň trochu náhrada za ľudský kontakt, ktorý nám tieto dni kvôli izolácii chýba. Ak chceš čokoľvek z toho robiť, neváhaj a pripoj sa! Porovnali sme viac alternatív, nakoniec však na tieto účely vyhral Discord.
Kto sme?
Sme občianske združenie Trojsten a venujeme sa rozvoju a vzdelávaniu mládeže v oblastiach matematiky, fyziky a informatiky. Organizujeme množstvo aktivít, ktorých sa zúčastňuje približne 10 000 nadaných študentov ročne. Medzi tieto akcie patria najmä tímové súťaže Náboj a tri Letné školy, ktoré organizujeme počas letných prázdnin. Našou hlavnou náplňou je však organizácia troch korešpondenčných seminárov pre študentov stredných škôl (FKS, KMS a KSP) a dvoch pre študentov základných škôl (UFO, PRASK), v rámci ktorých sa spolu viac ako 300 najlepších riešiteľov zúčastňuje jedenástich týždňových sústredení. Tieto sústredenia počas roka pripravuje skupina dobrovoľníkov, ktorí to robia vo svojom voľnom čase a bez nároku na odmenu.
Pre rodičov: je toto vhodné miesto pre moje dieťa?
Diskusie na našom Discord serveri moderujeme a snažíme sa, aby to bolo bezpečné miesto pre všetkých. Máme dlhoročné skúsenosti s neformálnou výukou a prácou s deťmi (sústredenia, korešpondenčné semináre a súťaže). Ďalšie informácie o nás a čo robíme si môžete prečíťať vyššie v sekcii Kto sme alebo na stránke organizácie Trojsten.
Čas poslednej úpravy: 7. október 2022 23:05