Čítaš stránku, ktorá je stará. Údaje a linky nemusia byť aktuálne.

V tomto workshope sa naučíš pracovať s knižnicou p5js - tá je zameraná na tvorbu a prácu hlavne s vizuálnym umením. Ak si myslíš, že nie si veľmi kreatívny/a, tento workshop je super spôsob ako v sebe nájsť skrytú kreativitu! Už po prvých 3 videách sa naučíme robiť niečo takéto:

teaser.png

Nižšie nájdeš základné info, ak sa však už nemôžeš dočkať, môžeš ísť rovno na videá :)

Čo budem potrebovať?

Nakoľko budeme programovať pomocou editora v prehliadači, nebudeš potrebovať nič okrem prehliadača. Výsledné dielo sa bude takisto vykresľovať v tomto editore.

Čo je to p5js?

P5js je knižnica, v ktorej budeme tvoriť. Je založená na Processingu (ten špecifikuje, ako majú knižnice ktoré ho implementujú vyzerať a čo majú robiť) a JavaScripte. Poznáme aj Processing napr. pre Python, keďže ale s JavaScriptom môžeme mať takéto super interaktívne prostredie, budeme používať ten.

Potrebujem vedieť JavaScript?

JavaScript má veľmi podobnú syntax ako ostatné jazyky, čiže si len dávaj pozor, že bloky sa oddeľujú pomocou blokových zátvoriek ( "{}" ) a nie odsadením ako v pythone.

Potrebujem byť kreatívny?

Nie! :D Ak nemáš inšpiráciu čo nakresliť po zhliadnutí videí workshopu, máme pre teba nachystaný špeciálny dokument s vágnymi výzvami (tu bude link, ale ešte sa na ňom pracuje)

Ako môžem zdieľať svoje dielo?

Na stránke editora máš v menu tlačidlo na zdieľanie (File -> Share). Ak ho tam nemáš, pravdepodobne nie si prihlásený/á, alebo si si neuložil svoju kresbu. Čiže celý postup je

  1. Prihlásiť sa (hore vpravo - Log in or Sign up)
  2. Uložiť si kresbu (hore vľavo - File -> Save)
  3. Zdieľať link (hore vľavo - File -> Share).

Môžem vidieť kódy iných diel zdieľaných v editore?

Áno, ak ti niekto zdieľal odkaz z editora typu "Fullscreen", po kliknutí na pravý horný roh sa ti ukáže kód diela. Takisto aj v type "Edit" vidíš kód, ten dokonca môžeš aj upravovať (nezabudni si ho následne uložiť)

Materiály k workshopu

Tieto odkazy ešte nefungujú, ale sľubujem že čoskoro budú.

Vagnevyzvy.png

Čas poslednej úpravy: 7. október 2022 23:09