Koniec zimnej časti KSP a Kuchárka KSP

,

A skončilo sa nám aj druhé kolo zimnej časti KSP.

Pre vás, riešiteľov, sme pripravili vzorové riešenia všetkých úloh. Môžete si ich prečítať vo forme PDF alebo priamo na našej stránke. Nenechajte sa odradiť dĺžkou riešení. Nemusíte ich všetky prečítať naraz, no čím viac prečítate, tým viac sa naučíte.

Okrem riešení sme pripravili aj niekoľko ďalších učebných textov, ktoré môžete nájsť v novej Kuchárke KSP. Na tieto materiály nájdete odkazy aj vo vzorových riešeniach, tam, kde je to potrebné. Nachádzajú sa tu popisy myšlienok, algoritmov a dátových štruktúr, ktoré sa oplatí poznať a o ktorých aj prednášame na našich sústredeniach. Kuchárku budeme časom dopĺňať.

V najbližších týždňoch tiež okomentujeme a ohodnotíme vaše riešenia a dozvieme sa aj mená víťazov.

Keď už budete mať prečítané vzorové riešenia, nemusíte ale len čakať na začiatok letnej časti KSP... Stále totiž beží druhé kolo KSP-T a stále môžete trénovať a zlepšovať sa.

2. kolo zimnej časti KSP-T

,

Prichystali sme si pre vás 3 zaujímavé úlohy. Ich zadania nájdete tu: https://www.ksp.sk/ulohy/62/

Riešiť môžete do konca januára, teda do 31.1.2017. Pri riešení zistíte

  • ako obsadiť graf lepšie ako hrubou silou

  • ako rýchlo a objektívne zhodnotiť vianočný stromček

  • prečo sa oplatí chodiť na turnaje

Popri tom do 9.1.2017 prebiehajú 1. kolo zimnej časti KSP-T a 2. kolo zimnej časti KSP.
Zadania všetkých aktívnych kôl nájdete tu: https://www.ksp.sk/ulohy/

Akadémia Trojstenu

,

Ako vyrobiť skutočný (magnetický) plášť neviditeľnosti ako z Harryho Pottera? Ako zarobiť milión dolárov vyriešením celkom jednoduchého problému? Ako by ste ako stroskotanci na opustenom, dobre vybavenom ostrove pomocou svetla, respektíve pohlcovania svetla vo vzorke krvi vedeli určiť patologické hodnoty a tým si azda zachránili život?

Na tieto otázky, ale aj mnohé ďalšie veci ako či je minimálna mzda skutočne dobrá, ako funguje dúha alebo či nám reálne hrozí nebezpečenstvo pri zombie apokalypse nájdeš (fundované ;) ) odpovede na Akadémii Trojstenu už najbližší piatok, 09. 12. na FMFI UK!

Nezabudni sa registrovať na http://akademia.trojsten.sk/events/#signup.

Akadémia Trojstenu

Zadania 2.kola zimnej časti KSP

,

Druhé kolo je tu! Zadania úloh nájdete na https://www.ksp.sk/ulohy/

V zadaniach sa dozviete pikošky zo života vašich obľúbených vedúcich KSP ale aj to, prečo testovanie Zenitu trvalo tak dlho. Na riešenie máte niečo viac ako mesiac, kolo končí 9.1.2017. Stále prebieha aj kategória KSP-T, tiež do 9.1.

Medzičasom sme už okomentovali a ohodnotili skoro všetky vaše riešenia prvého kola. Komentár si nájdete na spodku stránky úlohy pri vašom odovzdanom popise, buď keď kliknete na "Zobraz komentár", alebo priamo vo vašom popise, keď kliknete na "Stiahni". Zvyšné dve úlohy budú opravené do niekoľko dní.

Tu nájdete výsledky prvého kola KSP-Z a KSP-O

Klub Trojstenu

,

Plánuješ prísť na Fyzikálny náboj? Ak aj nie a máš pocit, že sa Ti v piatok nebude chcieť ísť domov a rád by si ešte niečo zaujímavé zažil a niečo zaujímavé sa aj v piatok podvečer po Náboji naučil, tak určite príď na najbližší Klub Trojstenu.

Okrem toho ako lieta frisbee sa dozvieš ako vysvetliť rastúci neporiadok v tvojej izbe svojej mame, ako veľmi je katastrofálna fyzika v katastrofických filmoch, ako funguje strojové učenie a mnoho ďalšieho ...

Nezabudni sa prihlásiť na klub.trojsten.sk!

A to najlepšie, tento raz sa bude prespávať na úplne inom mieste, ktoré je o mnoho bližšie samotnému Matfyzu, a kde nebudeme musieť až tak skoro vstávať :P

Klub Trojstenu po Fyzikálnom Náboji

Olympiáda v informatike

,

Kým pripravíme úlohy druhého kola KSP, určite sa pustite do riešenia Olympiády v informatike! Termíny domácich kôl A a B sú 15.11. a 1.12.

Na krajskom a celoštátnom kole stretnete vašich kamarátov a môžete vyhrať fajn ceny. Z celoštátneho kola sa potom dostane viac ako 10 riešiteľov na výberko a z nich sa vyberú dva štvorčlenné tímy, ktoré budú Slovensko reprezentovať na medzinárodných olympiádach v infomatike - IOI v Iráne a CEOI v Slovinsku

Hoci to môže znieť neuveriteľne, aj TY (áno, riešiteľ/ka KSP) sa môžeš dostať na výlet na celoštátko, výberko a ďalej. Vieš rozmýšľať a programovať a to je to, čo treba. Na postup do ďalších kôl často stačí získať polovicu bodov. Určite skús riešiť kategóriu A aj ak si len prvák - len z nej sa dá totiž postúpiť na celoštátne kolo a ďalej.

Ak by sa vám úloh málilo a chceli by ste trénovať, zverejnili sme už aj prvé kolo úloh kategórie KSP-T Úlohy sú trošku ťažšie ako v Z/O, no odovzdávate tu len kód a dá sa tu tiež získať veľa čiastočných bodov.

Nová séria KSP-T

,

Kým čakáte na ďalšiu sériu KSP-Z a KSP-O, môžete čas krátiť riešením KSP-T!

Je to kategória určená hlavne pre náročnejších riešiteľov, veľa bodov sa dá ale získať aj za menej efektívne riešenia.

Zadania nájdate v pdf verzii alebo na stránke.

No a trpezliví riešitelia 33. série 3. kola KSP-T sa konečne dočkali jej návodov! Nájdete ich v pdf verzii a na stránke.

Vzoráky 1. kola

,

Po konci kola tu máme pre vás čerstvo upečené vzorové riešenia. Nemusíte ich všetky prečítať naraz, rozdeľte si ich na menšie sústa: https://www.ksp.sk/ulohy/solutions_pdf/54/

Počas najbližších týždňov vám ohodnotíme vaše popisy riešení. Ku každému popisu vám tiež napíšeme komentár o tom, prečo ste body stratili/získali a o tom, čo ste spravili dobre alebo zle.

Komentár si nájdete na spodku stránky úlohy pri vašom odovzdanom popise, buď keď kliknete na "Zobraz komentár", alebo priamo vo vašom popise, keď kliknete na "Stiahni".

1. kolo KSP končí v pondelok, 24.10.

,

Popis môžete odovzdávať aj keď máte za program minimum bodov - možno máte správne, len trošku pomalé riešenie! Ak ste aj vôbec neodovzdali program a máte nejakú predstavu o tom, ako úlohu riešiť, tiež sa neokúňajte a pošlite nám popis. Na čo v popise nezabudnúť nájdete na stránke https://www.ksp.sk/idealne-riesenie/

Popisy od tohto roka prijímame len vo formáte PDF - môžete si byť tak istí, že riešenie bude vyzerať všade rovnako a navyše sa oveľa lepšie opravuje. Dokumenty vytvorené v editoroch ako Word, Openoffice sa dajú priamo v danom programe exportovať do PDF. Existuje takisto množstvo online konvertorov do PDF.

Tiež vám odporúčame skúsiť niečo vymyslieť k úlohe 8 - dá sa za ňu totiž dostať až 25 bodov!

Testovanie úlohy 8 spustené

,

Už sa dá odovzdávať aj úloha 8, tak hurá do riešenia.

Riešenia tejto úlohy budú hodnotené podľa najlepšieho odovzdaného riešenia. Keďže zatiaľ ste (z pochopiteľných príčin) žiadne riešenia neodovzdali, budú vaše riešenia zatiaľ porovnávané s vedúcovským. To sa zmení pri najbližšej aktualizácii skóre.