Čo je sústredenie?

Sústredenie je osemdňové stretnutie približne 36 najlepších riešiteľov všetkých levelov KSP v peknom prostredí vzdialenom od ruchu miest. Organizujeme ich od nášho vzniku každý polrok, na jar a na jeseň. Na sústredení máš možnosť spoznať kopec nových skvelých ľudí s podobnými záujmami ako ty, spoznať vedúcich, ktorí ti celý polrok opravovali tvoje riešenia, naučiť sa kopec algoritmov a zažiť množstvo skvelých hier.

_DSC9027.jpg

Kde sa konajú sústredenia?

Väčšinou sú to školy v prírode v dedinkách Slovenska, o ktorých ste možno ani nepočuli :)

Čo sa na takom sústredení deje?

Ráno vstaneme (kiež by to naozaj išlo samo), bežíme sa na rozcvičku, zjeme raňajky a začne sa doobedný odborný program: rozcvičíme sa chvíľkou rozmýšľania a potom počúvame prednášky. Poobede prejdeme na zážitkové aktivity a hry. Tesne pred, alebo po večeri si dáme jeden seminár (prednáška na pokračovanie) a deň zakončíme večernou hrou, či hraním na gitaru, kariet, rozprávaním a pod.

_DSC9600.jpg

Odborný program

Odborný program je to, prečo nie sme obyčajný tábor. Počas neho sa naučíte tie najpodstatnejšie a najzaujímvejšie časti z infromatiky, programovania, algortimov...

Rozquičky

Hneď po raňajkách si všetci sadneme a vyriešime si dve až tri úlohy, na papier! Vedúci vám potom počas sústredenia úlohy ohodnotia, a na konci sústredenia dostanú tí najúspešnejší ceny.

_DSC6129.jpg

Prednášky

Každé doobedie sú dve kolá prednášok. V každom kole dostanete na výber viacero prednášok s rôznou obtiažnosťou. Takže ak aj budete nováčikovia, nemusíte sa obávať že by ste nerozumeli :).

Okrem toho sa prednášky zvyknú deliť do dvoch ďalších kategórií:

  • odborné - na nich sa naučíte užitočné veci ku riešenie KSP, nové algoritmy, a pod.
  • populárne - tu sa môžete dozvedieť o mnoho zaujímavých veciach, ktoré vás nadchnú pre informatiku (napríklad ako fungujú neurónové siete :P)
_DSC6338.jpg

Semináre

Seminár je prednáška na pokračovanie na nejakú tému. Na začiatku sústredenia si vyberiete jeden zo seminárov, a potom ho po večeroch tri až štyrikrát absolvujete. Počas seminárov sa dozviete o nejakej téme viac, než by sa stihlo počas jednej prednášky.

Niekedy máme aj praktické semináre, počas ktorých si veci aj vyskúšate naprogramovať na svojich počítačoch, alebo sa naučíte robiť s nejakým softvérom, občas aj hardvérom.

Proboj

PROgramátorský BOJ je tradičnou súčasťou odborného (ale aj zážitkového :D) programu každého sústredenia. Je to súťaž, v ktorej nebojujú proti sebe účastníci, ale ich programy. V predvečer takzvaného "Probojového dňa" vedúci zverejnia počítačovú hru, do ktorej majú účastníci naprogramovať hráčov.

Na konci tohto dňa sa potom všetci stretneme v spoločenskej miestnosti a pozeráme vyhodnotenie - súboj vašich naprogramovaných hráčov!

K probojovému dňu sa viaže legendárna veta: "Deadline sa neposúva!", pretože ako si všetci vieme predstaviť, účastníci potrebovali vždy ešte pár minút na dorobenie svojho hráča ( a niekedy aj vedúci na odstránenie posledných bugov O:) ).

_DSC9253.jpg

Zážitkový program

Hry patria k sústredeniu rovnako ako odborný program. Zažijete kopec zábavy pri vyťahovaní šatiek, odpovedaní na všelijaké otázky v kvízoch, užívania si nemožného, riešenia šifier na šifrovačkách. Práve počas spolupráce v družinkách pri hrách vznikajú tie najlepšie zážitky!

_DSC6247.jpg

Dej sústredenia

Sústredenia sa snažia byť vsadené do nejakého deja, prípadne témy. Napríklad sústredenie venované ľudskému životu. Začali sme ako batoľatá, prešli sme cez detstvo, boli sme teenegeri, či dospeláci. Končili sme hrou kde sme ako seniori zbierali rôzne choroby. Celé to bolo zakončené flashbackom na naše životy, kde si účastníci prešli rôznymi miestnosťami, v ktorých vedúci zrekonštruovali rôzne výjavy posledného týždňa.

Druboj

Druboj je družinkový boj. Na začiatku sústredenia sa 36 účastníkov rozdelí do šiestich družiniek. Každá družinka bude získavať počas sústredenia body za hry. Na konci sústredenia družinka s najvyšším počtom bodov vyhráva (nebojte sa, väčšinou to len znamená že si ako prvá vyberá svoju dávku sladkostí :P).

_DSC6313.JPG

GP

Grand Prix (veľká cena) je jedna alebo niekoľko hier v posledný deň sústredenia, počas ktorých vyvrcholí dej. Počas tohto dňa nemávame prednášky ani semináre. Celé je to zakončené bojovkou. Bojovka je hra, kde proti sebe bojujú vedúci a účastníci. Úlohou je napr. ukradnúť vlajku druhému tímu a pod.

Záver

Tak čo, ani ty sa už nevieš dočkať sústredenia?

Začni riešiť a dostaň sa na sústredko

Ak ešte stále nemáš dobrú predstavu o sústredení, popozeraj si materiály (fotky, videá, materiály z prednášok ...) z predošlých sústredení.

Čas poslednej úpravy: 8. september 2022 21:55