Čo nám vedia dáta povedať

Kedy: 1. týždeň, utorok - streda
Prednášajúci: Filipko, Mirko

S dátami sa stretávame v každodennom živote takmer neustále a algoritmy nám ponúkajú obsah na mieru. Spoločne sa pozrieme na to, ako dáta získať, vizualizovať, analyzovať a tiež ako na základe dát robiť predpovede.

Prerekvizity: základy pythonu
Potreba notebooku: aspoň jeden do dvojice

C++: from Zero to Hero

Kedy: 1. týždeň, utorok - streda
Prednášajúci: Mišo

Cieľom tohto workshopu je, aby účastníci sa nie len naučili písať kód, ale aj rozumeli princípom, ktoré Cpp ponúka navyše oproti ostatným programovacím jazykom. Od základných dátových typov sa aj cez rôzne nuances dostaneme (snáď :D) až k základom pointerov.

Prerekvizity: žiadne, ale ideálne poznať python alebo iný programovací jazyk
Potreba notebooku: dá sa absolvovať aj bez, ale odporúčam si ho priniesť
Materiály: Link

Bioinformatika

Kedy: 1. týždeň, utorok
Prednášajúci: Janči

Jedným z dôsledkov rozvoja hardvéru a výkonných výskumných prístrojov v posledných desaťročiach je obrovský nárast množstva dát, ktoré generujú rôzne laboratória a vedecké inštitúcie. Výrazne sa prejavuje v molekulárnej biológií, kde je potreba tieto dáta spracovávať, ukladať a sprístupňovať vedeckej komunite, na čo sú okrem porozumenia biologickému kontextu potrebné aj zručnosti v práci s počítačmi a v programovaní. Priblížime si, akým činnostiam a na akých dátach sa bioinformatika venuje, ukážeme si príklady programov, ktoré pri tom používa a databáz, v ktorých sú najrôznejšie typy informácií uložené a prepojené.

Prerekvizity: žiadne

Prírodou inšpirované algoritmy

Kedy: 2. týždeň, pondelok
Prednášajúci: Janči

Na letnej škole sa učíme vymýšľať a programovať algoritmy, ktoré optimálne vyriešia zadané problémy. V reálnych aplikáciách sa však často stretneme s problémami, ktoré nie je možné riešiť lepšie, než exponenciálnym prehľadávaním všetkých možností, ktoré by trvalo príliš dlho. Pokiaľ však nepotrebujeme optimálne riešenie, ale stačí nám dostatočne dobré, môžeme pri jeho hľadaní použiť heurisitky založené na procesoch vyskytujúcich sa v prírode, napríklad evolúcií či správaní sa kolónií hmyzu. Aj neurónové siete vznikli podľa správania neurónov pozorovaného v živých organizmoch – dokážu sa “učiť” vzory a podľa nich potom kategorizovať vstupy alebo generovať nové podobné výstupy.

Prerekvizity: žiadne

Pokročilé počítačové siete

Kedy: 2. týždeň, streda-piatok
Prednášajúci: Gardener, David

Na workshope sa bližšie pozrieme na niektoré pokročilejšie techniky v oblasti počítačových sietí. Najprv si v krátkosti pripomenieme, čo to počítačové siete sú, a ako sa správajú v rámci malých (domácich) sietí. Následne na tom postavíme ďalšie pojmy, vysvetlíme si, ako sa dáta dostanú cez celú planétu a späť, a tiež si povieme niečo o firewalloch, VPN a iných pokročilých technológiách.

Prerekvizity: Mať aspoň základnú predstavu o tom, čo je počítačová sieť.
Potreba notebooku: Nie

Čas poslednej úpravy: 9. júl 2024 13:29