Toto je stary web, novy je tu

Jarné sústredenie KSP, Liptovská Porúbka, 13. - 19. apríla 2008

Nedeľa:

Vesmírne dobrodružstvo sa začína. Agentúra Kozmického Supergalaktického Prieskumu nás pozvala do svojej centrály na bližšie nešpecifikovanú akciu. Po príchode nás kompetentní ihneď oboznámili so situáciou. Veci sme si odložili do svojich kajút a bola nám predostretá situácia. Veľavážení vedci si nás vybrali na záchrannú expedíciu po vesmírnej lodi nazvanej KSP PROJEKTOR 1. Nestrácali sme čas a začali sme s výcvikovým cvičením. Z tohoto rýchlokurzu sme vyšli ako skúsení zdravotníci, hologramy, kapitáni, navigátori...

Hneď potom sme sa oboznámili s novou loďou KSP PROJEKTOR 2. Krásna a priestranná. Skladá sa z jedného hlavného "materského" modulu a štyroch malých pre prípadný rýchly únik alebo preskúmavanie okolia. Hlavný modul obsahuje dva motory ? pravý a ľavý, ktoré zabezpečujú presun na veľké vzdialenosti. Ďalej sú na lodi laboratóriá, kajuty, kultúrno-spoločenské priestory, milión senzorov a 4 automaty na kávu. Pripravení a vyškolení sme sa rozhodovali v akých skupinách pobežíme do záchranných modulov v prípade nebezpečenstva. Po týchto posledných vyriešených nejasnostiach sme mohli vyštartovať. Uchvátení z krásnej lode sme bez problémov ;) vyštartovali a začala sa naša záchranná misia za KSP PROJEKTOROM 1.

Keď sme už jedna posádka, tak sme sa museli spoznať. Ale nie tak trápne, ale skvelým hravým spôsobom. BINGO! Kto by nechcel mať 5 políčok v rade a vyhrať? Všetci sme sa zabavili na farbách našich zubných kefiek, či obľúbenom zvieracom zvuku.

Pondelok:

Sirény hučia. Zhadzujú nás z postele čudné zvuky a ostatní zmätení kozmonauti. Rýchlo! Zrážke s vesmírnym telesom nevieme zabrániť, rúti sa na nás, musíme do záchranných modulov. Dýchať sme mohli len s pomocou najmodernejších dýchacích ? papierových sáčkoidných ? prístrojov. Následne sa pondelok začal nečakane prednáškami. Laci nám v priamom prenose predviedol, že dôležitejší je obsah prednášky a nie jej dĺžka. Zabezpečil si tým minimálne to, že si ho ľudia, ktorí sa na neho pozerajú dve hodiny, zapamätajú :-) .

Keď nás z prednášky vyhnali, všimli sme si, že náš hlavný modul sa akoby zázrakom nezničil, len sa zľahka zapichol do povrchu najbližšej planéty. Po prieskume hlavného modulu bolo zistené, že ľavý motor je poškodený ako aj niektoré technické zabezpečenia lode, vrátane mechanizmu na údržbu prostredia. Ocitli sme sa v neznámom solárnom systéme a nemáme možnosť vrátiť sa späť... Blúdime okolo planéty. Zrazu zachytíme núdzový signál. Je to signál predchádzajúcej expedície. Je kódovaný. NIEEE.. blbý software. Nefunguje. Padá. Musíme to zdebugovať a patchnúť. Tak sme sa následne stále dookola pokúšali prekladať do zdrojového kódu, spustiť, krokovať, bežať, watchovať premennú, púšťať vlákna, zdebugovať chybný riadok, detekovať pretečenia, odchytiť signál, logovať, byť prihlásený.... Po pár príkazoch sme zistili, že s Windowsami to nepôjde, tak sme sa prihlásili na Linux. Celí vyčerpaní z hlásenia sa, logovania z fľaše, pozerania, či niečo nepretieklo, krokovania na mieste, púšťania vlákna toaleťáka z okna, behania okolo chaty, presúvania watch - hodiniek sme konečne odstránili všetky chyby.

Ale čakala nás horšia úloha. Pristátie na planéte. Pokazili sa nám stroje na ovládanie pristávania. Ako tak sme pristáli s väčšími problémami, avšak signál sa nám počas pristávania stratil. Vrátili sme sa na hlavný modul a tu sa zrodila prvá vízia Godzilly. Ostáva nám len zábava v týchto ťažkých časoch. Máják s Kewom vytiahli Kvíz a súťažili sme. Však jediné čo si z toho každý zapamätal bola možnosť D) Godzilla. Keď človek počuje slovo Godzilla asi 50 krát za pol hodiny, nedivte sa, že tú Godzillu sme privolali...

Palubné prístroje nám hlásili, že na planéte je dostatok kyslíka. Vydali sme sa pátrať po KSP PROJEKTORE 1. Hoci po tme, ale našli sme mŕtveho kapitána a jeho denník ? papierový log, audiovizuálny log, ktorý nahral (DVD), keď umieral a tabuľku kódov. Našli sme po ďalšom pátraní aj šifrovací polynóm desiateho stupňa, s indexom pri x10 nula :-) . Avšak únava predčila našu túžbu po záhade. Museli sme sa nejako zregenerovať.

Utorok:

V utorok sme vstali a veľká stopa Godzilly vzbudila strach a fámy. Nejako sa nám zozelenieva... Pozrieme sa lepšie... A tam Godzillie OKO!!!. Všade boli zrazu vyvesené obrázky ako Godzilla ničí mesto. Začíname sa báť o svoj život. Našťastie ide len o filmovú reklamu, ikeď veľmi vierohodnú.

Keďže sme včera signál stratili, dneska sme ho museli hľadať. Preto sme uskutočnili výpravu za signálom na vysoký kopec. Po úpornom hľadaní a dlhom pozeraní na čislo 100 na rádiu sa nám podarilo naladiť signál. Normálny rádiosignál...

Cestou sme našli moduly KSP PROJEKTORA 1, ktoré nám pomohli lokalizovať hlavný modul KSP PROJEKTORA 1, vieme, že existuje a že je relatívne nepoškodený. Avšak nebolo svetlo na nájdenie tohoto modulu.

Večer na nás prišla nostalgia. Sme ďaleko od domova... Chýbali nám ľudia, telka, kultúra. Tak sme si spravili divadielka s diákmi. V skoro každej sa vyskytovala zlá Godzilla. A Viktor mal špeciálnu Godzillu.. Metagodzillu.

Streda:

Znova sme zachytili signál... Však najprv išiel vedomostný test. Otázka "Kedy sa vynašli LEGO stromčeky?" či iné otázky, o ktorých my nemáme ani bledomodrý šajn sme museli zodpovedať. Našťastie boli štyri možnosti, A, B, C, D. A za nejaké fyzické aktivity sme mohli vždy odskúšať jednu odpoveď na jednu otázku. Nejak sme sa dopracovali k postačujúcim výsledkom a potom sme mohli počúvať vysielanie... Táto rádio stanica sa volá rádio eKSPres. Púšťajú tam samé hity a dajú sa tam vyhrať lístky do prvej rady na film Godzilla vs. Mechagodzilla.... Po stenách sa vytvárali reklamy...

nahrávka rádia eKSPres

Štvrtok:

Vybrali sme sa hľadať modul. Vieme, kde približne je, ale stále je to veľký priestor. Postupne sme sa dopracovali k miestu hlavného modulu, ale ako sa dostať dnu? Nakoniec sme ukecali nášho adventúrkového vedúceho, že sme prešli do hlavného modulu. Našli sme tam zblázneného vedca, ktorý bol závislý na ananáse. Mal problém s prístupovým kódom do ďalších častí lode, lebo po pristáti sa systém reštartol a bol nastavený, že pri reštarte nastaví nový kód. Ale nám to bolo jedno a skúsili sme tam zadať ten starý, ktorý sme sa dozvedeli od toho šialenca.. . a čo sa nestalo. Išlo to. V lodi sme pochodili po palubách, kajutách, opravili sme motor, ktorý bol po páde rozbitý. Niekoľko z nás sa dôsledkom smrti stalo hologramom. Našim cieľom bolo dostať sa na mostík, odkiaľ vieme všetko riadiť. Lenže počítač v hlavnom module ukazuje, že prichádza nepriateľská flotila a treba proti nej bojovať.... probojom...

Piatok:

Zistili sme, že počítač je zavírený a treba z pamäte dostať vírus preč. Dostali sme sa do pamäte a pohybovali sme sa v nej, posúvali sme jej políčka tak, aby sme sa dostali k "nedosiahnuteľnému" vírusu. Po dlhej chvíli sa nám ho nakoniec podarilo zničiť a aj s KSP PROJEKTOROM 1 sme odleteli domov. Aby sme sa posunuli ďalej, museli sme robiť rôzne nezmyselné veci.. však vírus.. napriklad:

Na záver ako čerešnička na torte prichádza film GODZILLA VS. MECHAGODZILLA so 4+1 zvukom a možnosťou vyhrať pukance... a reklamou na 3D Godzillu, ktorá coming soon do našich kín.

A kto to celé vyhral? O druboji sa hlasovalo aj takto... Kto bude mať viac vajec na hlave??

Družinky:

 

Halucinka (Lucia Simanová, účastníčka), korekcie ppershing, rejdi, kewo, maty

Ďalšie fotky

Ďalšie fotky sú roztriedené do adresárov, alebo komprimované kde nájdete aj záznam z vysielania rádia eKSPres.